Barbara Chlewicka

red. nacz. Radia FAMA 104,1 FM

Należę do tych osób, które nie czytają instrukcji obsługi. Zawsze intuicyjnie udaje mi się opanować nowe sprzęty –nawet bawi mnie to, że czasem muszę nad tym popracować metodą prób i błędów. Marzena Ciesielska zaskoczyła mnie jednak dostarczając instrukcję obsługi… mnie! Jej książka „Jak zostać mądrą wariatką – instrukcja obsługi siebie – Ty kontra Ty”  trafiła do mnie w chwili, gdy ogrom pracy dopadł mnie i pokonał. Zawodowo jednak byłam zainteresowana rozmową z p. Marzeną – więc sięgnęłam po książkę, by łatwiej było mi przygotować się do wywiadu z autorką. Początkowe czytanie  z obowiązku, szybko zamieniło się w czytanie z poczuciem, że dostaję coś niezwykle praktycznego, potrzebnego i… sympatycznego. Dlaczego sympatycznego? Otóż książka napisana jest tak, że ma się wrażenie, że autorka daje nam coś wartościowego z ogromnym uśmiechem. Marzena Ciesielska ma dar dawania prezentów trafionych. Te prezenty to jasno opisane elementy naszego psychicznego wnętrza, podane klarownie i bez zadęcia naukowego. Bardzo trafiło do mnie porównanie czekoladowych babeczek do naszego poczucia wartości, czy też wręcz „krawieckie” uzasadnienie niezbędnych w naszym życiu form, dzięki którym łatwiej nam odnaleźć drogę  w głąb siebie.

Warto też zatrzymać się przez chwilę i przeczytać o różnych typach osobowości, a zwłaszcza – co jest niezwykle ciekawe, że każdy z nich posiada biegun zdrowy
i dysfunkcyjny, co z kolei staje się przyczyną poważnych życiowych problemów i doprowadzić może do zaburzenia osobowości.

Autorka pracuje jako terapeutka, stąd wszystkie elementy książki poparte są przykładami z życia. I ona wie, że „mądrość jest w nas”. Zapewne można ją znaleźć samemu, ale po co metody prób i błędów, skoro mamy instrukcję obsługi?

 

Barbara Chlewicka