Neurobiologia i Psychoterapia

Jaką wiedzę dostarcza nam neurobiologia i co ma wspólnego z psychoterapią

Idąc na terapię dowiadujesz się jakie masz problemy psychologiczne, dostajesz „mapę” planowanych kroków, jakie należy przejść podczas terapii. Ważne jest uzewnętrznienie problemów, abyś przekonał się, że to nie ty, a właśnie te problemy są przyczyną choroby.

Tutaj na pomoc przychodzi neurobiologia, która pomaga zrozumieć, że np. lęk jest związany z nadmierną aktywnością ciała migdałowatego oraz prawej kory przedczołowej w stosunku do lewej. Ta wiedza wskazuje kierunek do dalszej pracy oraz nadzieję, że jeśli będziesz realizował wskazówki terapeuty, pomoże ci to usprawnić lewą korę i tym samym zbudować równowagę, co w konsekwencji zniweluje nadmierną lękliwość. Natomiast unikanie lęku wzmocni jeszcze bardziej aktywność w prawej korze przedczołowej i będzie prowadzić paradoksalnie do jego nasilenia. Wystawianie się na trudne sytuacje aktywuje lewą korę przedczołową, zwiększa przez to odczuwanie pozytywnych emocji i łagodzi nadaktywność ciała migdałowatego.

Zrozumienie jakimi prawami rządzi się ludzki mózg pozwala świadomie próbować podejmować trudne dla nas wyzwania.

Neurobiologia to przyszłość dla psychoterapii.
Terapia oparta na znajomości funkcjonowania mózgu nie jest nowym sposobem leczenia ale podejściem integracyjnym. Neuronauka to stosunkowo nowa dziedzina. Mogła rozwinąć się dzięki wykorzystaniu specjalistycznych badań z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), tomografii emisyjnej pojedynczego fotonu (SPECT) oraz wielu innych skomplikowanych narzędzi. W wyniku tych badań potrafimy coraz bardziej rozumieć działanie układów mózgu, które są zaangażowane w powstawanie zaburzeń lękowych i depresji.

Zobacz, że twój układ pokarmowy ma wpływ na wiele innych czynności organizmu, w tym nastrój i funkcje poznawcze, a nastrój oddziałuje na przewód pokarmowy. 80 procent serotoniny znajduje się w przewodzie pokarmowym, a nie w mózgu. Cukrzyca typu drugiego zwiększa ryzyko depresji, a depresja potęguje podatność na rozwój cukrzycy.

Dostając wiedzę i wskazówki na temat, które obszary mózgu masz niedostatecznie pobudzone lub nadmiernie aktywne możesz nauczyć się nimi zarządzać, aby cieszyć się życiem. Możesz to zrobić bo posiadasz umiejętności rozumowania.

Mózg potrafi zmieniać swoje połączenia nerwowe tak, aby rozwinąć nawyk czy posiąść nową umiejętność. W każdym wieku możesz nauczyć się np. jazdy na rowerze czy posługiwania językiem obcym. Ludzki mózg jest neuroplastyczny – wystarczy go umiejętnie aktywować do pracy i działania. Zwykła rozmowa, powoduje, że powstają nowe połączenia w mózgu.

Potrzebna jest nam wiedza w zakresie neuronauki aby zarządzać mózgiem w celu osiągania równowagi psychicznej.

Zapraszam na mój kanał na YT gdzie łączę w przystępny sposób neurobiologię z psychoterapią i terapią uzależnień, abyś mógł wykorzystywać wiedzę o mózgu do swoich celów autoterapeutycznych.

kontakt z psychologiem

Potrzebujesz pomocy?
Psycholog online czeka.

Jeżeli nie odbieramy telefonu, oznacza, że wszyscy terapeuci prowadzą sesję.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.