BAŁAGAN W EMOCJACH

Coraz częściej do gabinetu zgłaszają się osoby, które mają ataki paniki i stany lękowe. Zauważyłam w codziennej pracy terapeutycznej, że część objawów, takich jak: natrętne myśli, narastający strach, że sobie z czymś osoba nie poradzi, obawa przed kolejnym atakiem paniki czy trudność zebrania myśli i związany z tym brak koncentracji, potrzeba bycia w ciągłym ruchu, wynajdywanie sobie zajęcia – wynika z bałaganu w emocjach.

Porównam to do sytuacji, gdy masz brudną przednią szybę w aucie i chcesz po zmroku jechać takim autem. Niesamowicie trudno kierować i kontrolować sytuację na drodze. Kiedy ta brudna szyba – czyli bałagan w emocjach – nie pozwala ci funkcjonować i kierować swobodnie swoim życiem, to pojawia się panika czy stan lękowy, bo twój mózg wyliczył duże prawdopodobieństwo, że skończysz na poboczu w rowie.

Czym jest bałagan w emocjach?

Najprościej porównać to do kłębka wełny – emocje powinny być niepoplątane, bez problemu dać się rozwijać z kłębka. Natomiast kiedy nitka jest poplątana, wtedy niewiele możesz zrobić, jedyne co zostaje, to zacząć rozplątywać. Kiedy emocje się plączą? Kiedy unikamy konfrontacji z nimi, kiedy robimy przed nimi uniki – są niewygodne więc je kamuflujemy. One się wtedy kłębią jak żmijowisko, a my czujemy niepokój.

Jak neutralizować emocje?

Pojawienie się napadów paniki czy stanów lękowych to okazja do podjęcia decyzji o rozplątaniu wewnętrznego chaosu. Będziesz potrzebować wówczas wskazówek, jak nauczyć się obserwować siebie i swoje reakcje, jak neutralizować plątanie emocji poprzez ich przeżywanie.

Emocja się uspokaja i nie plącze gdy ją przeżyjesz, skonfrontujesz się z nią. Tym bardziej, że nie zawsze jest to praca na lata, często samo uporządkowanie emocji to 20 – 30 sesji.
Jeśli natomiast nie zajmiesz się wnikliwiej swoim wewnętrznym nieuporządkowaniem, stany lękowe będą wracać, a może i się nasilać, jak wraca nieleczona rwa kulszowa, ponieważ w dalszym ciągu emocje będą się plątać i powodować napięcie. Nawyki, schematy niezauważania i niedoświadczania emocji będą się utrwalały i coraz trudniej będzie nam żyć, tworzyć dobre relacje z bliskimi a przede wszystkim ze sobą samym.

Czym najczęściej blokujemy emocje aby ich nie doświadczyć?

Jedni zajadają emocje słodyczami, inni zalewają emocje alkoholem, inni zagłuszają myśli graniem w gry czy na maszynach, inni się załamują, krzyczą, kupują, biegają, sprzątają, ćwiczą, medytują… A czasami doświadczamy, pomimo że mamy dobry kontakt z emocjami, nagłego odejścia od równowagi emocjonalnej w wyniku trudnego, traumatycznego wydarzenia, które komplikuje realne widzenie i ocenę swojego świata.

Zapraszam do obejrzenia filmików na YT, gdzie wyjaśniam, czym są stany lękowe i jak pracować nad „rozplątaniem„ emocji:

Niepokój, lęk… Co dalej …? Mechanizm “rosyjskiej babuszki” w stanach lękowych

 

Jak ogarniać emocje – praktyczne wskazówki

 

Marzena Ciesielska
psychoterapeutka, terapeutka uzależnień,

link do artykułu: https://facetpo40.pl/meska-psychologia